Jak to się zaczęło…
21 października 2021Wedding Trade Show
21 października 2021Frizzante a Prosecco
Prosecco jest to wino musujące, pół musujące a czasami można je także spotkać w postaci niemusującej tzw. tranquillo. Prosecco to nazwa zastrzeżona dla włoskich win butelkowanych pochodzących z pogranicza regionów Veneto i Friuli. Jego produkcja regulowana jest oznaczeniem pochodzenia, które w języku włoskim oznacza się skrótem DOC (Denominazione di Origine Controllata) oraz oznaczeniem gwarantowanego pochodzenia DOCG (Denominazione di Origine Controllata Garantita). Do produkcji prosecco wykorzystuje się winogrona szczepu Glera o nutach aromatyczno-smakowych m.in. gruszki, jabłek, brzoskwiń, moreli czy cytrusów. Prosecco produkowane jest metodą Charmata, jej istotą jest druga fermentacja, dokonująca się w zamkniętym zbiorniku, która nadaje winu charakter musujący. Jednak, najważniejszym kryterium które wino musi spełnić aby szczycić się nazwą Prosecco jest… butelka. Nawet jeśli wino pochodzi z tego samego regionu i jest produkowane tą samą metodą i z tego samego szczepu ale dostarczane jest w kegu, nie mieści się ono w ramach tej prestiżowej nazwy. Dlaczego zatem nazwa Prosecco pojawia się w innych „prosecco barach” nawet kiedy wino nalewane jest z beczki? Odpowiedź jest prosta – popularność.
Jak powstaje sławne Prosecco?
Z winogron wyciskany jest sok, który później poddany jest fermentacji przez około 15-20 dni. Ze 100 kilogramów winogron powstaje go około 70 litrów soku. Na tym etapie powstaje wino niemusujące, które ma ok. 10%. Następnie jest ono przekierowane do zamkniętej kadzi, do której dodawany jest cukier i drożdże, to wtedy zaczyna się druga fermentacja. Z racji, że ma ona miejsce w zamkniętej kadzi to wtedy wino nasyca się bąbelkami dwutlenku węgla, wzbogaca się w alkohol i typowe aromaty. Następnie jest ono filtrowane do kolejnego zbiornika, w którym dodawany cukier, to wtedy określa się wytrawność wina. Następnie odbywa się rozlew do butelek i gotowe Prosecco trafia na nasze półki. Obecnie produkcja prosecco nie kończy się jedynie na białym winie musującym, dostępne są również warianty różowe. Pozwala na to regulacja mówiąca, iż Glera musi stanowić 85% tego trunku w związku z czym dodaje się np. Pinot Noir (wino czerwone) zmieniając zabarwienie na różowe.
Wina, które oferujemy Wam w ramach współpracy z łódzkim Klub Wino spełniają wymagania dotyczące owoców, regionu ich pochodzenia oraz metody fermentacji. Do Waszych kieliszków jednak płyną prosto ze schłodzonego kega, a nie tradycyjnej butelki dlatego właśnie my oferujemy Wam frizzante, a nie popularne prosecco 😊